Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Wywiad exlusive dla Harmoszki z Michałem Kielakiem - Harmonijka Ustna

Wywiad exlusive dla Harmoszki z Michałem Kielakiem

13.12.2019, 12:12 Felix

Niedawno temu nasz mistrz harmonijki Michał Kielak został zaproszony na duży festival harmonijkowy w chińskim mieście Guangzhou City.

Jak przebiegła Jego wizyta, w tym dla nas nieco egzotycznym miejscu, opowie nasz wywiad z mistrzem.

H

Jak to się stało, że zostałeś wybrany przez f-mę Easttop do przyjazdu do Chin reprezentowana Polski w tym harmonijkowym mityngu?

M.K.

Od kwietnia 2019 roku, jestem oficjalnym endorserem firmy Easttop i jednym z moich zadań jest promowanie marki nie tylko w Europie, ale i na świecie. Także zaproszenie wynikało właśnie z tego faktu.

H

Jakie jeszcze kraje reprezentowały Europę, czy ktoś pojawił się zza Oceanu?

M.K.

Z Europy oprócz mnie był tylko Brendan Power.Reszta uczestników to Azjaci. Głównie z Chin, ale też z Japonii, Hong Kongu i Macao.

H

Czy goście z Eu i Świata występowali też na festiwalu, jako muzycy i reprezentowali swoje kraje, jako endorserzy?

M.K.

Nie.

H

Wiemy, że w Guangzhou City, był znany światowy mistrz harmonijki i innowator, Brendan Power, czy wymieniłeś z nim fachowe doświadczenia? Jakie więc są spostrzeżenia z tej rozmowy?

M.K.

Tak, sporo rozmawialiśmy z Brendanem nt. nowej linii harmonijek Easttop sygnowanych Jego nazwiskiem. Oprócz znanego modelu LUCKY 13, firma Easttop produkuje harmonijki PowerBender i PowerDraw. Jest tez linia harmonijek DIATONIC SLIDE. Wszystkie te modele są sygnowane nazwiskiem Brendan Power. Myślę, że wielu harmonijkarzy „odkrywców” te modele mogą zainteresować. Brzmią naprawdę świetnie.

H

Czy spotkałeś inne gwiazdy harmonijkowego bractwa? Czy wymieniali opinie na temat instrumentów f-my Easttop na tle światowej konkurencji? Jeżeli tak to, co mógłbyś nam przekazać?

M.K.

Zachwycony byłem zespołami harmonijkowymi grającymi muzykę klasyczną jak i standardy muzyki rozrywkowej. Głównie to tria lub kwartety. Z harmonijkami basowymi, akordowymi, tremolo i chromatycznymi. Zupełnie inne podejście do muzyki. Naprawdę wspaniała rzecz.

H

Jak postrzegają harmonijki Easttopa zagraniczni fachowcy?

M.K.

Jeżeli masz na myśli muzyków, to jest ich coraz więcej. A i wiele dobrego usłyszałem ostatnio od szefostwa firmy Tombo. Czyli naprawdę dane mi jest reprezentować dobrą markę.

H

Widzieliśmy, jak grałeś polski utwór ludowy "Szła dzieweczka do laseczka" w towarzystwie chińskich przyjaciół.

Czy Oni sami zaproponowali ten "kawałek" i czy dużo czasu zajęło im nauczenie się?

M.K.

Guangzhou Harmonica Orchestra to bardzo mili ludzie. W drugi dzień festiwalu podeszli do mnie i zaczęli grać Szła dzieweczka do laseczka. Jakby z automatu do nich dołączyłem i zaczęliśmy grać. :harp: Nagranie w Internecie, to jakby drugie nasze wykonanie, na tzw. scenie open stage. Pierwszy raz publicznie zagrałem na harmonijce tremolo.

Zespół miał już w repertuarze ten utwór. Pytając skąd znają, odpowiedzieli ze to jeszcze z czasów gdzie przyjaźń miedzy naszymi narodami opierała się na sprawach innych niż Aliexpress :)

H

Jak Chińczycy postrzegają Polskę, jako harmonijkowego klienta?

M.K.

Raczej tak. Dla nich Polska to Europa. Czyli duży rynek zbytu.

H

Michale, czy Twój wyjazd do Guangzhou zaowocuje w przyszłości ściślejszą współpracą z Easttopem?

M.K.

Tak. Są nowe pomysły ze strony firmy jak i z mojej. Na bieżąco będę informować o nowych produktach i zmianach w produkcji harmonijek Easttop. Można powiedzieć, że to właściwie miły początek dłuższej współpracy.

H

Jakie nowości harmonijkowe dotrą niebawem do naszego kraju?

M.K.

Tak jak wspominałem. Cała linia produktów sygnowanych nazwiskiem Brendan Power, kilka nowych chromatyków, m.in. Forerunner i [b]Performance [/b]w wersjach złota lub czarna. 12, jak i 16 kanałowe. Myślę, ze będzie można w Polsce też kupić harmonijkę T16-64CR, czyli 16 kanałowy chromatyk z mosiężnym korpusem. Naprawdę kawał harmonijki z potężnym brzmieniem.

H

Czy firma Easttop ma zamiar wzbogacić swoją ofertę o części do harmonijek?

M.K.

Tak. Na pewno w Polsce będą dostępne zamienne blaszki stroikowe, pojedyncze stroiki, wentyle jak i suwaki i ustniki do harmonijek chromatycznych. Możliwe też, ze w sprzedaży będą tez korpusy. W tym i te mosiężne.

H

Jak wypadliśmy na tle innych krajów w akcji wymiany harmonijek dla stworzenia muzeum?

M.K.

Naprawdę nie wiem. Ale moim zdaniem odzew Polaków na akcje był całkiem spory. Zawiozłem do Chin ok. 80 harmonijek. W tym 60 sztuk zostało do mnie przysłanych. Za każdą przesłaną harmonijkę, firma Easttop dawała nowy, dowolny wybrany model ze swojego katalogu. Także w obie strony miałem obawy o nadbagaż.

H

Czy tworzone muzeum będzie się mieściło przy manufakturze Easttopa?

M.K.

Tak, muzeum będzie przy fabryce Easttop w Wuxi niedaleko Szanghaju.

H

Czy podsunąłeś pomysł sygnowania przekazanych harmonijek nazwiskiem lub krajem pochodzenia?

M.K.

Raczej będzie to opisane krajem pochodzenia. Jest spora kolekcja harmonijek firmy Melodia. I chyba doczeka się osobnej gabloty w muzeum.

H

Jak wypadł wspólny Jam Session na festiwalu? Kto grał ze znanych artystów? I w końcu, co graliście?

M.K.

Niestety nie byłem na jam session. Prowadziłem w tym czasie wykład. Program festiwalu był tak ułożony, ze w jednym czasie działo się sporo na kilku scenach i kilku salach wykładowych i fizycznie nie byłem w stanie wszystkiego zobaczyć. W pierwszy dzień wystąpiłem na koncercie finałowym i zagrałem kilka utworów z chińskim zespołem Groove Magic. A dzień drugi poświęciłem na wykład o brzmieniu harmonijki diatonicznej w bluesie. Poza tym zajęty byłem rozmowami przy stoisku Easttop. Ale zdążyłem odwiedzić też innych wystawców. Stoiska miały znane też w Polsce firmy TOMBO, KONGSHENG i SWAN. Ale też kilku nieznanych mi wcześniej producentów, jak np.KENNY. Swoje cuda prezentował też WILLYS, czyli producent korpusów i pokryw ze stali chirurgicznej lub srebra.

H

Jakie są Twoje pozostałe wrażenia z odwiedzin państwa Środka?

M.K.

Wrażenia są tylko i wyłącznie pozytywne. Przepyszne jedzenie, co jest dla mnie bardzo ważne o ile nie najważniejsze :) Mili, pomocni i pracowici ludzie. No i jakość produkowanych przez Chiny produktów jest bardzo wysoka. I nie mówi tu tylko o harmonijkach. Cena i jakość. Tym wygrywają!

H

Od kiedy organizowany jest festiwal z Guangzhou?

M.K.

Od 7 lat. Podobno na pierwszej edycji było ok. 50 słuchaczy. Na ostatniej, było już kilka tysięcy. Także harmonijka w Chinach bardzo prężnie się rozprzestrzenia.

H

Dziękuję w imieniu portalu Harmoszka.com za miły wywiad i wyczerpujące odpowiedzi.

K. Rubik

komentarze [0] skomentuj


Zwycieskie nagranie GP VII HB VI

Nagranie MacieJJa

Końcowa tabela Grand Prix VII

1. orsoj 17
2. Zamieszkały 15
3. MacieJJ 10
4. karol.z 9
5. Rogalski.Arek 5
6. GaceQ123 1
6. Harry 1
6. Magic_Mike 1
6. Pancho 1

Przecieki z forum

Nowości

15.09.2014 - GP VIII HB I
14.07.2014 - GP VII HB VI
24.02.2014 - GP VII HB V
07.01.2014 - GP VII HB IV
01.09.2013 - GP VII HB III

GP VIII HB I

Obecnie: Ocena prac

Blues Harp MS w tonacji D